gear gear

ماشین سازی کاوش کشاورز رفسنجان

تلفن : 09133915005 -09135063959

ایمیل : info@mkavosh.ir

معرفی دستگاه روتیواتور

معرفی دستگاه روتیواتور

روتیواتور ازجمله تجهیزات و ادوات کشاورزی است که برای خاک ورزی زمین­ های کشاورزی کاربرد دارد که از سال ۱۹۴۶ اختراع شده ولی امروزه کاربرد آن بیشتر شده است. این دستگاه به پشت تراکتور متصل می شود. 

رتیواتور از تعدادی تیغه L شکل تشکیل شده است که روی یک محور نصب می ­شوند. پس از اتصال به تراکتور، این تیغه ها توسط شافت نیرودهنده تراکتور که به محور این دستگاه متصل می­شوند، به دور محور خود با سرعت زیاد می چرخند. در حین حرکت تراکتور به جلو، تیغه ها به سطح خاک کشیده شده و کلوخه ­هایی که در سطح زمین و در عمق 8 تا 15 سانتی متری زمین وجود دارند، خرد می­ کند.

عرض دستگاه بسته به نوع محل استفاده بین 90 سانتی متر تا 3 متر متغیر است.

کاربرد روتیواتور در کجاست؟

- از روتیواتور برای شخم زدن خاک استفاده می­شود. چون حرکت تیغه های آن چرخشی است، آب در لابلای خاک باقی می­ماند که تاحدودی از هدر رفتن آب جلوگیری می­شود.
- چون بذر گیاهان علوفه ه­ای بسیار ریز است و بایستی کاملا با خاک مخلوط شود، به همین دلیل از دستگاه روتیواتور برای نرم کردن خاک در مزارع کاشت گیاهان علوفه­ای استفاده می­شود.
- در روش کاشت جوی و پشته، اگر سطح کاشت بذر نرم نبوده و کلوخه داشته باشد از روتیواتور برای نرم کردن خاک بستر خاک  بذر استفاده می­شود.
- پس از برداشت محصول، به طور معمول بقایایی از گیاهان و نیز علفهای هرز در سطح کشت باقی می­ماند، از این ابزار جهت خردکردن آنها و از بین بردن علفها استفاده می­شود.
- دستگاه رتیواتور در حین کار، خاک را به صورت پودری تبدیل می­کند و بنابراین روند فرسایش خاک زیاد می­شود. به همین دلیل لازم است که از آن فقط در شرایط لازم و موارد ضروری استفاده کرد.

 

انواع روتیواتور از نظر نوع کاربرد

انواع رتیواتور بسته به نوع کاربرد، مکان استفاده و نوع خاک دارای مدل های مختلفی است. از آن جمله به انواع رتیواتورهای زیر میتوان اشاره نمود :
- رتیواتور کشویی دستی
- رتیواتور سنسوردار
- رتیواتور بازویی سنسوردار
- رتیواتور سنسوردار باغی

روش نگهداری و سرویس روتیواتور

باید قبل از استفاده از روتیواتور یکسری اقدامات برای آماده‌سازی آن انجام داد که این اقدامات عبارتند از دستگاه را در یک سطح صاف قرار داده و سطح روغن گیربکس و محفظه چرخ دنده چک گردد اگر نیاز بود روغن واسکازین فول گردد باید قبل از استفاده از دستگاه اتصال صحیح سه نقطه ای تراکتور اطمینان حاصل نمود

  وصل نمودن گاردن کلاچ دار به شفت هزارخاری و موتور تراکتور باید با دقت بالایی انجام گردد

باید پیچ‌های فنر لنت کلاچ را با توجه به سختی خاک تنظیم نمود و اگر تنظیم نباشد کلاچ درست کار نمیکند جهت شروع کار نخست برای تست موتور تراکتور و روتیواتور کوپل شده با سرعت ۵۴۰ rmp برای مدتی تست گردد

 پیش از انجام کار گریسش خور های دستگاه با گریس پر شود جهت شروع کار با روتیواتور باید این دستگاه از عرض و طول  تراز شود

برای اینکه این دستگاه دارای عمر طولانی باشد و کارهای ما را با کیفیت بهتری انجام دهد باید اقدام به سرویس و نگهداری از روتیواتور  نمود که این اقدامات عبارتند از

 بررسی کردن گریس خور ها و چهار شاخه گاردن روتیواتور

 بررسی سطح روغن و واسکازین و در صورت نیاز مخزن باید پر گردد

باید به زنجیر پشت دستگاه دقت شود و سالم بودن آن اطمینان حاصل گردد

برای روان کار کردن دستگاه باید یاتاقان و بیرینگ ها گریس کاری شود

 بررسی کردن پره ها و محور دستگاه و اطمینان از سالم بودن آنها

بعد از پایان کار دست کامل شستشو و تمیز کرد